Breaking News :

nothing found
05-10-2022

Ivanov sot pritet të dëshmojë për 27 prillin e 2017-së

Advertisement

Me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të propozuar nga mbrojtja sot në Gjykatën Themelore Penale në Shkup duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve në Kuvend nga 27 prilli i vitit 2017.

Për seancën e sotme gjyqësore janë thirr disa dëshmitarë, në mesin e të cilëve edhe ish-presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov.

Rasti ndodhet në procedurën dëshmuese dhe e udhëheq gjykatësi Ilia Tërpkov, ndërsa përfaqësuese e aktakuzës është Villma Ruskovska.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-kyretari i Kuvendit, Trajko Veljanovski, ish-ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe ai i Arsimit, Mile Janakievski dhe Spiro Ristovski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vlladimir Atanasovski.

Ata akuzohen se kanë kryer vepër penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë”./TV21/

Advertisement

Read Previous

Osmani në takim me Wilmes, ja çfarë biseduan

Read Next

Deliu në Skënderaj: Drenica do ta vulosë Rimëkëmbjen e Kosovës (Foto)