Breaking News :

nothing found
14-08-2022

Haxhiu: S`do ta shtyjmë përpara Marrëveshjen e Washingtonit

Advertisement

Anëtarja e Kryesisë së Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka thënë se Qeveria e ardhshme që synohet të krijohet me Albin Kurtin në krye, nuk do të shtyjë përpara pikat e zotimeve të firmosura në Washington nga kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti. Haxhiu nuk pret të ketë ndonjë presion nga SHBA-ja për këtë.“Në ato zotime është vetëm pika e fundit e rëndësishme, njohja nga Izraeli. Sikur ajo listë të kthehej mbrapsht dhe të merrej si pikë e parë njohja dhe aty të ndalej gjithçka. Pikat tjera nuk shkojnë në favor të Kosovës. Çështja e Ujmanit, fuqizimi ekonomik i Serbisë, heqja dorë nga anëtarësimi në organizata ndërkombëtare … këto çështje nuk do t’i shtyjmë përpara”, ka thënë ajo në KTV.

Advertisement

Read Previous

Bexheti: Kurti dha shembull se si mbrohet shtetësia e Kosovës

Read Next

I ftohti polar kaplon Maqedoninë, temperatura deri në -18