Breaking News :

nothing found
28-09-2023

Gjermania regjistron shifrën më të lartë të vdekjeve ditore nga Covid-19

Advertisement

Gjermania regjistroi ditën e sotme numrin më të lartë të vdekjeve të shkaktuara nga Covid-19 ditën e sotme që nga shkurti i kaluar. Autoritetet po përpiqen që të mbajnë në kontroll valën e katërt të pandemisë. Ditën e sotme në Gjermani humbën jetën 527 persona dhe u zbuluan 69,601 raste të reja.

Autoritetet javën e kaluar ndaluan hyrjen e personave të pavaksinuar në supermarkete dhe farmaci. Ky vendim u morë për të ulur numrin e infektimeve. Parlamenti gjerman mund të votojë një ligj që nga shkurti vaksinimi të jetë i detyrueshëm.

Spitalet gjermane po perballen me numër të lartë të sëmurësh, që ndodhen nën kujdes intesiv dhe pritet që të ezaurojnë kapacitetet në të ardhmen. Institucionet shëndetësore janë në alarm për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Në Gjermani deri tani kanë humbur jetën nga virusi 104,047 persona

Advertisement

Read Previous

“Vrima e Zezë” në Google Maps mahnit përdoruesit

Read Next

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin