• 01-12-2021

FIFA shpalli 55 futbollistët më të mirë të sezonit

FIFA ka shpallur emrat e 55 lojtarëve që performuan më së miri gjatë vitit. Për ta, tifozët kanë votuar për të hyrë në këtë kompani elitare.
FIFA FIFPro është mbajtur që nga viti 2005, dhe i vetmi Cristiano Ronaldo ka qenë gjithmonë midis pretendentëve. Lionel Messi regjistroi paraqitjen e tij të 15-të. FIFA po bën ndryshime në njoftimin e lojtarëve, këtë herë dhjetë në vend të pesë portierëve.
Mbrojtësit, mesfushorët dhe sulmuesit janë 15. Eden Hazard është lojtari i vetëm nga Ekipi ideal i vitit të kaluar, i cili tani nuk është në mesin e pretendentëve për një vend.

Daniel Alves është vetëm lojtari i dytë që është në këtë listë pa luajtur për një klub evropian. Këtu janë të nominuarit:
Portierë: Alison Becker (Liverpool), Thibaut Courtois (Real Madrid), David De Gea (Manchester United), Gianluigi Donaruma (Milan), Ederson (Manchester City), Hugo Loris (Tottenham), Keylor Navas (PSG), Ma Bayern), Jan Oblak (Atletico Madrid), Marc-Andre ter Stegen (Barcelona)
Mbrojtësit: David Alaba (Bayern), Jordi Alba (Barcelona), Toby Alderweireld (Tottenham), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Danny Alves (Sao Paulo), Jerome Boateng (Bayern), Virgil van Dylib (Liverpool) (Napoli), Matthias de Licht (Juventus), Marcelo (Real Madrid), Sergio Ramos (Real), Andrew Robertson (Liverpool), Thiago Silva (PSG, Chelsea), Rafael Varane (Real)

Mesfushorët: Thiago Alcantara (Bayern, Liverpool), Dele Ali (Tottenham), Sergio Busquets (Barça), Casemiro (Real), Filipe Coutinho (Bayern, Barça), Kevin de Bruyne (Man City), Bruno Fernandes (Njeri) Leon Gorecka (Bayern), Jordan Henderson (Liverpool), Frankie de Jong (Barça), NGolo Kante (Chelsea), Tony Kroos (Real), Joshua Kimih (Bayern), Luka Modric (Real), Thomas Mueller (Bayern)

Sulmuesit: Sergio Aguero (Man City), Pierre-Emerick Obameyang (Arsenal), Karim Benzema (Real), Serge Gnabri (Bayern), Erling Holland (Borussia Dortmund), Zlatan Ibrahimovic (Milan), Harry Kanean (Oban) Thot (Bayern), Sadio Mane (Liverpool), Killian Mbape (PSG), Lionel Messi (Barça), Neymar (PSG), Cristiano Ronaldo (Juventus), Mohamed Salah (Liverpool), Hyun-Min Son (Tottenham).

Read Previous

Tërmet në Kosovë

Read Next

9 vjet bu*rg për yllin e fudbollit brazilian – përd*hunoi një vajzë shqiptare

%d bloggers like this: