Breaking News :

nothing found
26-09-2023

Familja mendoi se kishte blerë qen, iu del dhelpër

Advertisement

Një familje në Peru, e cila mendoi se kishte blerë një qen, shpejt e kuptoi se në fakt ishte dhelpër kur ajo sulmoi kafshët e tjera në lagje.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Sotelos e kishin blerë këlyshin për 13 dollarë nga një dyqan i vogël në kryeqytet, Lima, duke besuar se ishte një ‘husky’ i racës së pastër.

Por pas një kohe, ata morën ankesa nga fqinjët për të ashtuquajturin qenin e tyre me emrin Run Run.

Që atëherë kafsha është kapur nga zyrtarët e kafshëve të egra.

Run Run doli të ishte një dhelpër Ande, e cila ka këmbë të holla, një bisht me shkurre, një kokë të mprehtë dhe veshë të spikatur.

Shërbimi Kombëtar i Pyjeve dhe Kafshëve të Egra në Peru thotë se kafshët e egra shpesh blihen nga trafikantët nga zonat e Amazonës dhe shiten ilegalisht në Lima.

Advertisement

Read Previous

Macron i jep ‘ultimatum’ BE-së: Hapni negociatat me Shqipërinë

Read Next

Luana Vjollcës i ofrohet 20 mijë euro për moderimin e këtij programi në Kosovë