Breaking News :

nothing found
01-04-2023

Dieta: Humbni 3 kilogramë deri te festa e Vitit të Ri

Advertisement

Karantina dhe stresi kanë dhënë efektet e tyre dhe pandemia me koronavirus ka prishur regjimin e fitnesit për shumë.

Sidoqoftë, trajneri i famshëm Matt Lindsay pretendon se ka shpresë dhe se deri në Vitin e Ri mund të humbni tre kilogramë. Gjëja më e rëndësishme është të hani shumë proteina për mëngjes dhe të bëni shumë stërvitje.

“Ju nuk duhet ta teproni, por për tre javë është e mundur të humbni deri në tre kilogramë dhe kjo konsiderohet e sigurt. Njerëzit reagojnë ndryshe, por gjatë 20 ditëve të para të zakoneve më të shëndetshme, një person mesatar do të humbasë dy deri në tre kilogramë,” tha Lindsay për Femail.

Për mëngjes, ai sugjeron një vakt plot proteina dhe yndyra të shëndetshme. Ju do ta siguroni këtë me ushqime të tilla si vezë, proshutë, avokado, petulla proteine, mish pule ose gjel deti, salmon ose kos me bajame.

Sipas tij, hani karbohidrate në mes të ditës. “Le të jetë burimi i karbohidrateve orizi integral, patatet e ëmbla, kungull”, tha Lindsay.

Për darkë, Lindsay rekomandon të hani mish pa yndyrë që nuk do t’ju trashë.

“Nëse nuk ecni sa duhet, nuk do të siguroni një deficit të kalorive. Një mijë hapa djegin afërsisht 50 kalori. Nëse vendosni të shkoni në palestër, stërvitja me pesha është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Mbani ekuilibrin tuaj dhe punoni në mënyrë të barabartë në pjesën e poshtme dhe të sipërme të trupit, “përfundoi ai.

Advertisement

Read Previous

Arsyeja e vërtetë pse mjekët kanë shkrim të pakuptueshëm

Read Next

Maskat mbani edhe në shtëpi nëse keni vizita, rekomandon OBSH