Breaking News :

nothing found
28-09-2023

Dhîmbje dhe lot, 8-vjeçari përcillet për në banesën e fundit

Advertisement

Mes dhîmbjes dhe lotëve vogëlushi Mateo Vasiu është përcjellë për në banesën e fundit. Arkëmorti i 8-vjeçarit ka dalë për herë të fundit nga banesa në orën 11:00.

Dhimbja është e madhe për familjen. 8-vjeçarit iu mor jeta në mënyrë màkabre një ditë më parë nga fqinji i tij, 38-vjeçari Klodian Çalamani.

Gazetarja Xhensila Kodra, nd0dhet në fshatin Grecalli, ndërsa bën me dije se banesa e 38-vjeçarit vijon të jetë ende vend krîmi për polîcinë. Çalamani u
arrèstua ditën e djeshme, ndërsa para
hètuesve ka pranuar krîmin. Ai ka pohuar se ka gõditur me lõpatë me vogëlushin dhe më pas e grõposi në oborrin e banesës së tij.

Si nd0dhi ngjàrja e rëñdë?

Dje vogëlushi sëbashku me vëllain e tij 14 vjeçar nuk kishin shkuar në shkollë. Pasdite nëna e tyre Florida Vasiu, pasi ishte kthyer nga puna vuri re mungesën e të birit dhe nisi ta kërkonte në lagje. Pa arritur ta gjente ajo shkoi në põlici për të denõncuar humbjen e vogëlushit.

Dyshimet e banorëve, të cilët e kishin parë fëmijën duke përdorur biçikletën e 38-vjecarit Klodian Çalamani e çuan
põlicinë të kontrollonte banesën e tij.

Aut0ri fillimisht nuk e pranoi krîmin por më pas është “thÿer” përpara
hètuesve duke pranuar vràsjen dhe treguar vendin ku e kishte grõposur. 8-vjecari u gjet i pajetë dhe i mbuluar me baltë në oborrin e shtëpisë së Çalamanit.

Aut0ri është shprehur se pasi fëmijës i kishte dhënë biçikletën ta përdorte, 8-vjeçari, sipas tij e kishte shàrë. Ky ka qenë sipas tij edhe motivi për të cilën ai e kishte godîtur të mîturin me lõpatë në kõkë dhe në trûp.

E gjithë kjo nd0dhi në portën e shtëpisë së tij. Më pas Klodian Çalamani e ka zhvendosur trûpin e pajetë të vogëlushit në oborr ku dhe e ka grõposur.

Disa tregojnë se 38-vjeçari, jetonte i vetëm dhe nuk punonte rregullisht. Shpesh ai shihej i dehur në fshat. Klodian Çalamani ka qenë i dënûar edhe më parë për rrëmbîm personi.

Në vitin 2006, së bashku me shokun e ti Florian Vasiu, që është edhe xhaxhai i fëmijës së vràrë, kishin marrë pèng një 16-vjeçare të cilën e tortûruan dhe e kërćënuan.

Ata u dënûan nga Gjÿkata e Fierit me nga katër vite bûrg me akûzën për rrëmbî m. Pas vûajtjes së dënîmit ai ishte rikthyer në fshatin Grecalli të Fierit duke kryer krîmin e radhës g.v/abcnews.al

Advertisement

Read Previous

Kasami largon korsitë e biçikletave: Ishin vendosur në mënyrë të jashtëligjshme

Read Next

‘Ka qenë nxënës shembullor, krejt 5-she i ka pasë’, flet mësuesi i Ramush Haradinajt