Breaking News :

nothing found
21-09-2023

Dalin pamjet, ushtria amerikane stërvit forcat e Kosovës

Advertisement

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj shprehet se instruktorët ushtarakë amerikanë kanë stërvitur kadetët e Akademisë së Mbrojtjes në Kampin “Bondsteel”, raporton Gazeta Express. Mehaj ka shkruar në Facebook se FSK stërviten sipas praktikave më të avancuara të ushtrisë amerikane.

“Instruktorët ushtarakë amerikan stërvitin kadetët e Akademisë sonë të Mbrojtjes. Në kampin “Bondsteel”, kadetët e QSU-së të Akademisë sonë të Mbrojtjes, stërviten nga instruktorë amerikan për evakuim mjekësor me helikopter (AeroMedeVac).

Forca e Sigurisë së Kosovës dhe kuadrot e saj të reja të oficerëve edukohen dhe stërviten sipas praktikave më të avancuara të ushtrisë amerikane. Mirënjohje e përjetshme për ushtarakët e SHBA-së që ofrojnë eksperiencën dhe kapacitetet e tyre në zhvillimin e shkathtësive profesionale të kuadrove tona”, ka shkruar Mehaj në Facebook.

Advertisement

Read Previous

Kasami priti në takim ambasadoren e Kroacisë në Maqedoninë e Veriut znj. Nives Tiganj

Read Next

Kapet çifti Izraelit në Stamboll, dyśhohen për spîunazh