• 20-10-2021
  1. Home
  2. Ballina

Category: Kulturë

Robert Ndrenika feston ditëlindjen. Gëzuar o Karrocieri i kinemtagrafisë shqiptare!

Robert Ndrenika feston ditëlindjen. Gëzuar o Karrocieri i kinemtagrafisë shqiptare!

Sot feston ditëlindjen aktori i madh i kinematografisë shqiptare Robert Ndrenika. Në 79 vjetorin e lindjes atë e kanë uruar shumë personalitete nga jeta politike dhe kulturore nga mbarë trojet shqiptare. Ndër qindra rrolet, një…

Read More
Shumë djem e bëjnë këtë në flokët e tyre, por nuk ia dinë kuptimin

Shumë djem e bëjnë këtë në flokët e tyre, por nuk ia dinë kuptimin

Në fakt, moda përtej të qënurit sipërfaqësore, siç mund të jetë për shumë njerëz është edhe një lloj identifikimi, apo unifikimi shijesh tek njerëzit. Ekziston një formë prerjesh tek modeli i flokëve te djemtë në…

Read More
Interesim i Serbëve për Ismail Kadarenë

Interesim i Serbëve për Ismail Kadarenë

Sonte në Beograd, lexuesve serbë, që gjithnjë e më shumë janë duke shfaqur interesimin për veprat e shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadaresë, do t`u prezantohen romanet e tij “Gjenerali I ushtrisë së vdekur” dhe…

Read More
Klubi i natës shndërrohet në qendër të dhurimit të gjakut (FOTO)

Klubi i natës shndërrohet në qendër të dhurimit të gjakut (FOTO)

Një klub nate zviceran, i mbyllur nga kufizimet e COVID-19, është shndërruar në një qendër të përkohshme të dhurimit të gjakut, duke sjellë jetë të re në një depo të zbrazët shumëkatëshe që më parë…

Read More
Nazmie Prokshi vjen me një këngë folklorike “O Moj Kosovë”

Nazmie Prokshi vjen me një këngë folklorike “O Moj Kosovë”

Kënga folklorike pasqyron karakterin e secilit komb, zakonet, ngjarjet historike, dallohet për nga përmbajtja origjinale e zhanrit, gjuha muzikore dhe struktura.   Këngëtarja Nazmie Prokshi e cila njihet për këngët e saja popullore, së fundmi…

Read More
Doni të jeni të lumtur, mësoni të heshtni

Doni të jeni të lumtur, mësoni të heshtni

Sa gjëra, njerëz ose mundësi humbin duke besuar se ne mund të dalim fitues nga diskutimet në vend të heshtjes. Sa mundësi për të qenë të lumtur ne shohim të zbehen. Po, sepse një nga…

Read More
Nurie Emrullai del para lexuesve me librin “Vargmale nën dhé”

Nurie Emrullai del para lexuesve me librin “Vargmale nën dhé”

Vargje rrufe  të shkrira në poezi plot frymë dhe emocion do të gjendet para lexuesve të fjalës së bukur.  “Vargmale nën dhé” mban titullin libri i porsabotuar të poetes Nurie Emrullai. E mbushur plot ndjenja,…

Read More
Seriali komedi “Shkallët” mbledh më të mirët e skenës

Seriali komedi “Shkallët” mbledh më të mirët e skenës

Kur më të mirët bëhen bashk, atëherë para publikut pritet të dalë diçka shumë e bukur. Të dielën në ora 21, në TVM starton seriali më i ri, komedia “Shkallët”. Ky serial është prodhim i Domino…

Read More
Profesoresha Gjyle Çeliku publikon librin e saj

Profesoresha Gjyle Çeliku publikon librin e saj

Profesoresha Gjyle Çeliku ka publikuar librin e saj “Politikat ndërkombëtare për shtetet multietnike – Rasti i Maqedonisë, transmeton North Macedonia Post. Në një postim në rrjetin social facebook ajo ka thënë se bëhet fjalë për…

Read More
Këngëtari Bekim Rexhepi me mesazh prekës për ndarjen nga jeta të kompozitorit Samir Durguti

Këngëtari Bekim Rexhepi me mesazh prekës për ndarjen nga jeta të kompozitorit Samir Durguti

Këngëtari i njohur Bekim Rexhepi ka përkujtuar kompozitorin e njohur Samir Durguti, i cili ditë më parë ndërroi jetë. Në një postim në facebook “Jacksoni shqiptar” ka kujtuar përkrahjen që pati nga kompozitori i njohur…

Read More