1. Home
  2. Maqedonia e Veriut

Category: Maqedonia e Veriut

Македонија има Нова Влада

Македонија има Нова Влада

Со 62 гласа ЗА и 46 ПРОТИВ вечерва е избрана новата Влада предводена од мандатарот, сега премиер Димитар Ковачевски. -Оваа Влада има легитимитет и таа ќе работи до 2024 година кога ќе има избори, до…

Read More
Битола со висок број на новозаразени и еден поцинат

Битола со висок број на новозаразени и еден поцинат

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 677, Битола – 125, Куманово…

Read More
Бројот на заразени од Ковид-19 продолжува да расте

Бројот на заразени од Ковид-19 продолжува да расте

Во изминатото деноноќие се регистрирани 1.635 нови случаи на КОВИД-19, а девет лица починале сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. Направени се 7.564 тестирања во изминатите 24 часа. Најмногу нови случаи има во…

Read More
Димитров: Воопшто не молчев, додека бев во Владата битката ја водев внатре

Димитров: Воопшто не молчев, додека бев во Владата битката ја водев внатре

Вицепремиерот за европски прашања во заминување Никола Димитров воопшто не се кае за искажаните ставови на прес-конференцијата од пред два дена и, како што вели воопшто не молчел, ни додека бил во Владата. -Не се…

Read More
Пелистер во сопственост на општина Битола

Пелистер во сопственост на општина Битола

Фудбалскиот клуб „Пелистер“ со натежнати бројни проблеми се враќа во 100% сопственост на Општина Битола. Градоначалникот Тони Коњановски и директорот на ЈП Водовод Пеце Милевски, присуствуваа на денешниот тренинг на фудбалерите на стартот на подготовките,…

Read More
Детали од истpaгaта: Полициckaта инспектopка во Охрид пoчинaлa од предозирање со наркотици

Детали од истpaгaта: Полициckaта инспектopка во Охрид пoчинaлa од предозирање со наркотици

Поранешната полициска инспекторка, Марија М., која беше пронајдена мртва во стан во Охрид, починала од предозирање со наркотични средства, покажуваат првичните сознанија за причините на смртта, објави „Охридскај“. Пораншната инспекторка на криминалистичката полиција во СВР…

Read More
Mijallkovi infektohet me koronavirus! Shtyhet seanca për rastin “Parcelat në Vodno”

Mijallkovi infektohet me koronavirus! Shtyhet seanca për rastin “Parcelat në Vodno”

Seanca gjyqësore për rastin “Parcelat në Vodno” sot nuk u mbajt për shkak të mungesës së të akuzuarit Sasho Mijallkov. Siç njoftoi gjykatësi Ilia Trpkov, mbrojtja e të akuzuarit ka informuar gjykatën se i njëjti…

Read More
Мијалков е во изолација, Камчев дојде на судењето за „Плацеви на Водно“

Мијалков е во изолација, Камчев дојде на судењето за „Плацеви на Водно“

Екс-директорот на УБК Сашо Мијалков е позитивен на Ковид-19 и поради оваа причина денеска не присуствуваше на рочиште за предметот „Плацеви на Водно“ . Судиите соопштија дека тој е во изолација од 10-ти јануари со…

Read More
Нов земјотрес почувствуван во Битола

Нов земјотрес почувствуван во Битола

Рано утрово, поточно во 3:40 часот, почувствуван е нов земјотрес во Битола, покажуваат информациите на Европско Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Станува збор за земјотрес со јачина од 2,8 степени по Рихтеровата скала, а чиј епицентар…

Read More
(Фото/Видео) Почна вековниот карневал во Вевчани: Театар на отворено! Се делат „ковид сертификати“, се протестира за Ѓоковиќ…

(Фото/Видео) Почна вековниот карневал во Вевчани: Театар на отворено! Се делат „ковид сертификати“, се протестира за Ѓоковиќ…

Денеска почна традиционалниот Вевчански карневал, на кој вевчанци повторно не поштедија никого. Во Вевчани се делеа Вевчански Ковид сертификати, беа прикажани талибанци во акција, и беа поставени вакциналните пунктови. Не беше изоставена ниту енергетската криза,…

Read More