Breaking News :

nothing found
11-06-2023

Bitcoin thyen rekorde duke arritur në 30 mijë dollarë

Advertisement

Thyerja e rekordeve të Bitcoin-it, i parë javët e fundit, është drejtuar pjesërisht nga hyrja e investitorëve më të mëdhenj institucionalë në treg, sipas udhëheqësit të kriptovalutës globale të PwC, Henri Arslanian.

Monedha dixhitale u rrit me mbi 30,000 dollarë për herë të parë dhe kishte përparuar më shumë se 300% në 2020, njoftoi Reuters. Në Azi, Bitcoin u tregtua me rreth 32,668.93 dollarë, sipas CoinDesk.

Monedha virtuale ka ekzistuar për pak më shumë se një dekadë, por ajo vetëm filloi të rritet në popullaritet midis investitorëve kryesorë institucionalë vitin e kaluar. Demat e kriptos kanë thënë se bitcoin shihet si një mbrojtje kundër inflacionit, e ngjashme me arin.

“Kur shikoni këtë tubim bitcoin që ne kemi qenë duke parë në javët dhe muajt e fundit, me të vërtetë, ka dy elementë të mëdhenj që e drejtojnë atë. Njëra është hyrja e vazhdueshme e lojtarëve institucionalë, “tha Arslanian në” Street Signs Asia “të CNBC.

Ringjallja e çmimit të Bitcoin vitin e kaluar u ushqye pjesërisht nga miliarderë të njohur të Wall Street që mbështesnin publikisht kriptovalutën. Analistët thanë se miratimi i tyre u dha besim investitorëve të tjerë skeptikë, të zakonshëm. Investitorë të tillë si Paul Tudor Jones dhe Stanley Druckenmiller kanë futur para në bitcoin dhe theksuan potencialin e saj si një mbrojtje e inflacionit.

Kompanitë e mëdha financiare si PayPal dhe Fidelity gjithashtu kanë bërë lëvizje në kriptovalutë ndërsa të ngjashëm me Square dhe MicroStrategy kanë përdorur bilancet e tyre për të blerë bitcoin.

Arslanian tha se ai pret që kjo prirje të vazhdojë gjatë muajve të ardhshëm, duke theksuar se tani ekzistojnë instrumente të ndryshëm që lejojnë lojtarët institucionalë të ekspozohen ndaj Bitcoin. “Por gjithashtu ka shumë lojtarë të rregulluar gjithashtu. Ky nuk ishte rasti dy vjet më parë, ”tha ai.

Një zhvillim i dytë që drejton tubimin aktual të bitcoin janë investitorët me pakicë dhe frika e tyre për të mos humbur, sipas Arslanian. Ai tha se shumë më shumë njerëz sot kanë llogari në shkëmbimet e kripto sesa më parë pasi blerja e kriptomonedhave është më e lehtë tani se më parë.

“Me këto dy elementë të mëdhenj që e drejtojnë atë, ka shumë moment në hapësirë. Ka shumë optimizëm edhe në tregjet e kriptove, “tha ai.

Performanca e fundit e Bitcoin kujton ‘tubimin e saj të tërbuar’ në gati 20,000 dollarë në 2017, e cila u pasua nga një tërheqje e mprehtë në 2018, duke fshirë miliarda dollarë në kapitalizimin e tregut të kriptomonedhave kryesore. Por tifozët e kriptos thonë se tubimi aktual është i ndryshëm pasi drejtohet nga blerja institucionale sesa nga spekulimet me pakicë.

Nga ana e tij, Arslanian tha se një ndryshim i madh midis këtij tubimi dhe atij që u pa në 2017 është qartësia në rregullore, e cila ishte e pakët në atë kohë. Sot, tha ai, shumica e rregullatorëve në të gjithë botën kanë njerëz që punojnë në kripto brenda. Shumë nga qendrat e mëdha financiare kanë “qartësi rregullatore mjaft të mirë në tregjet e kripto dhe kjo po u jep rehati, jo vetëm investitorëve institucionalë por edhe investitorëve me pakicë, gjithashtu që vijnë në treg”, tha ai.

Ndërsa Arslanian nuk pranoi të vendoste një objektiv çmimi në bitcoin për këtë vit, ai tha se vrulli aktual mbetet optimist. “Më shumë se çmimin e bitcoin, unë jam duke parë numrin e lojtarëve të rinj institucionalë, të cilët mendoj se kanë një ndikim të madh në tregjet”, shtoi ai.

SCAN

Advertisement

Read Previous

Ka vdekur aktori i njohur shqiptar

Read Next

SPM do të padis të gjihë shefat që nuk ju dhan rrogë puntorëve, edhe pse fituan subvencione