Breaking News :

nothing found
18-08-2022

Bill Gates: Pandemia Covid19 nuk është asgjë në krahasim me atë që po vjen

Advertisement

Miliarderi amerikan dhe themeluesi i Microsoft Bill Gates paralajmëroi se dy skenarë të rrezikshëm na presin në të ardhmen që mund të jenë shumë më keq se koronavirusi.

Gates deklaroi përsëri në 2015 që bota nuk ishte gati për epideminë e ardhshme dhe se vitin e kaluar të gjithë ishin dëshmitarë të përhapjes së shpejtë të pandemisë covid 19, shkruan B92.

Ai më pas mbajti një fjalim për shkak të epidemisë Ebola, “Epidemia tjetër? Ne nuk jemi gati” në konferencën vjetore TED, në të cilën ai parashikoi përhapjen e virusit, duke thënë se “njerëzit do të ndjehen mjaft mirë për të hyrë në një aeroplan ose një dyqan, por do të përhapin infeksionin “.

Parashikimi i dytë i këtij sipërmarrësi, i cili gjithnjë e më shumë është në fokusin e teorive të shumta të konspiracionit rreth koronavirusit, nuk është më i mirë. Ai beson se aktualisht kërcënimet më të mëdha për njerëzimin janë ndryshimi i klimës dhe bioterrorizmi.

“Nëse ndonjë gjë vret mbi 10 milion njerëz në dekadat e ardhshme, ai me siguri do të jetë një virus shumë ngjitës, jo një luftë. Pra jo predha, por mikrobe”, tha ai në 2015.

“Nuk ka ndonjë ndjenjë të mirë që vjen me atë: Unë ju thashë. Ka shumë viruse të frymëmarrjes dhe nga koha në kohë disa do të shfaqen. Sëmundjet e frymëmarrjes janë të frikshme sepse ju jeni akoma duke hipur në aeroplan ose autobus dhe keni virus. Ndryshe nga disa sëmundje të tjera, si Ebola, ku ju jeni kryesisht në një shtrat spitali ndërsa ngarkesa e tyre virale mund të infektojë njerëz të tjerë, ”theksoi Gates në një intervistë me nikoqirin Derek Muller në kanalin Veritasium në YouTube.

Ai gjithashtu pretendon se nuk ka asnjë mënyrë që njerëzit të ndalojnë pandemitë e ardhshme, megjithëse ai shtoi se “ne mund të rrisim gatishmërinë tonë në mënyrë që të mos kemi kurrë më shumë vdekje siç është rasti tani”.

Në fund të vitit të kaluar, Fondacioni Bill dhe Melinda Gates premtoi më shumë se 350 milion dollarë për të luftuar sëmundjen, përfshirë paratë për të prodhuar vaksina për disa kompani. Sidoqoftë, që nga fillimi i pandemisë, teoricienët e konspiracionit kanë akuzuar Bill Gates për një farë mënyre “mbjelljen” e virusit.

Advertisement

Read Previous

Rama: Nesër do ketë shtrëngim të masave anti-COVID!

Read Next

Ja sa të infektuar u regjistruan sot nga Covid-19 në Maqedoni