Breaking News :

nothing found
28-09-2023

Bill Gates ‘ia mësyn’ Turqisë: Pse është duke blerë me të madhe tokë atje?

Advertisement

Bill Gates është në kërkim për zonat rurale, në mënyrë për të ndihmuar ruajtur mjedisin – por ai po përdor një nga format më ndotëse të transportit në botë.Sipas New York Post, në prag të paraqitjes së tij në Samitin e OKB-së për Klimën në Skoci, miliarderi udhëtoi me një jaht luksoz përgjatë vijës bregdetare turke ku pretendohet se ai bleu qindra hektarë tokë të punueshme .Qëllimi i tij përfundimtar, duket se është të ndërtojë një fermë të madhe dhe të qëndrueshme, e cila do të financohet vetëm nga Fondacioni Bill & Melinda Gates.
Gates, i cili mbushi 66 vjeç ditë më parë në një festë ku i pranishëm ishte dhe Jeff Bezos, premtoi 315 milionë dollarë në konferencën e OKB-së COP26 mbi ndryshimin e klimës në Glasgow për të ndihmuar fermerët të kultivojnë kultura që janë rezistente ndaj ndryshimeve klimatike.Gates tha se paratë e premtuara nga organizata jofitimprurëse e tij në Glasgow do t’i shkonin një konsorciumi farash për të ndihmuar fermerët të përshtaten me standardet e ndryshimit të klimës.“Nëse fermerët e vegjël nuk mund të përshtaten me ndryshimet klimatike, ne do të humbasim luftën globale kundër urisë dhe varfërisë”, shkroi ai në Twitter.Por Gates filloi kryqëzatën e tij mjedisore me një jaht luksoz, për të cilin ambientalistët thonë se është një nga shkelësit më të këqij mjedisor në botë.Superjahti përfshin tetë kabina, një fushë golfi, një kinema, një pishinë dhe sallone masazhi.

Advertisement

Read Previous

Shyhrete Behluli edhe renë e dytë e do si Learta

Read Next

Ishte duke qëndruar në kafiteri, sulmohet sek*sualisht një grua në…