Breaking News :

nothing found
19-08-2022

Bie numri i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoni

Advertisement

Gjatë ditës së djeshme në Maqedoni kishte 307 raste të reja nga 1.854 testime, dhe po ashtu kishte 658 pacientë të shëruar dhe 14 të vdekur.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në Maqedoni që nga fillimi i epidemisë është 90.124, ku prej tyre 76.045 janë shëruar dhe 2.768 kanë humbur jetën. Momentalisht në Maqedoni ka 11.311 raste aktive, ndërsa deri tani në Maqedoni janë bërë 439.121 testime për coronavirus.Prej qyteteve, më së shumti raste aktive ka Shkupi me 6.455, dhe më pas vjen Tetova, Kumanova, Strumica, Kavadari, Ohri, Gostivari dhe Manastiri.

Sipas autoriteteve shëndetësore, ende nuk ka mutacion të coronavirusit, e ngjashme me atë të Britanisë së Madhe.

“Edhe pse është i pranishëm i njëjti virus, kjo nuk është shenjë për t’i zvogëluar masat. Edhe pse bie numri i të infektuarve, ende duhet të jemi të kujdesshëm, për shkak të shkollat filluan sërish të funksionojnë. Të gjitha masat për mbrojtje mbesin edhe më tej. Javën e ardhshme do ta analizojmë gjendjen dhe në bazë të kësaj do të sjellim masa dhe rekomandime”, tha dje ministri Filipçe.

Advertisement

Read Previous

Haxhiu: Lëvizja Vetëvendosje e arriti qëllimin në Kosovë, tash synon të depërtojë në Shqipëri

Read Next

Zaev: Muajin tjetër priten sasitë e dakorduara të vaksinave “Pfizer”