Breaking News :

nothing found
30-11-2022
  1. Home
  2. Author Blogs

Author: admin.a

admin.a

Мишел стравува дека со распоредување авиони над Украина ќе предизвикаат Трета светска војна

Мишел стравува дека со распоредување авиони над Украина ќе предизвикаат Трета светска војна

Распоредувањето на борбени авиони над Украина „во сегашните околности“ може да се смета за „влегување на НАТО во војната и со тоа ризикување на Трета светска војна“, изјави претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел…

Read More
Договорен нов прекин на огнот – евакуација на цивилите од 11 часот

Договорен нов прекин на огнот – евакуација на цивилите од 11 часот

Градските власти на Мариупол за денеска најавија нова евакуацијата на цивилите што треба да почне точно на пладне по локално време (11 по средноевропско време) и дека е договорен и привремен прекин на огнот. Според…

Read More
Зеленски тврди дека руските сили ќе ја бомбардираат Одеса: Тоа ќе биде воено злосторство

Зеленски тврди дека руските сили ќе ја бомбардираат Одеса: Тоа ќе биде воено злосторство

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските сили се подготвуваат да ја бомбардираат Одеса, град на брегот на Црното Море на Украина. „Ракети против Одеса? Тоа ќе биде воено злосторство“, рече Зеленски во телевизиско обраќање.…

Read More
(ФОТО) Дете од Украина само стигнало во Словачка: Кога му ја виделе раката, се шокирале

(ФОТО) Дете од Украина само стигнало во Словачка: Кога му ја виделе раката, се шокирале

Полицијата на Словачка на својот официјален фејсбук-профил објави приказна за 11-годишно момче од Запорожје кое бегајќи од војната успеало да ја напушти Украина без никаква придружба. „Со една пластична кеса, пасош и испишан телефонски број…

Read More
Британците објавија нова мапа на руските напади врз Украина

Британците објавија нова мапа на руските напади врз Украина

Министерството за одбрана на ОК на Twitter објави нова карта на руските воени напади врз Украина. „Неиспровоцираната и незаконска инвазија на Украина продолжува“, се вели во соопштението на Министерството. Меѓу другото, мапата ги прикажува нуклеарните…

Read More
Битола: Најдена дрога на музички настан

Битола: Најдена дрога на музички настан

По претходно изготвен план од страна на полициски службеници од Полициската станица за општа надлежност Битола и Отсекот за криминалистички работи Битола во координација со Државен пазарен инспекторат, ноќеска во периодот од 23:30 до 01:30…

Read More
Кој е најголемиот руски олигарх, кој ризикува да го изгуби целото богатство

Кој е најголемиот руски олигарх, кој ризикува да го изгуби целото богатство

Олигархот е директор на најголемата руска компанија за челик и рударство, „Северстал“; има една третина од акциите во туристичкиот гигант „Туи“, а Росија банк, каде е акционер, е „лична банка“ на високи руски функционери. Тој…

Read More
(ВИДЕО) Зеленски даде наредба за напад

(ВИДЕО) Зеленски даде наредба за напад

Зеленски му се обрати на украинскиот народ. Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ги повика Украинците да го продолжат отпорот, велејќи: „Украинци! Во сите наши градови каде што непријателот нападна, тргнете во офанзива. Излезете на улиците.…

Read More
(ФОТО) Шпионски трилер во Украина: Една служба го убила преговарачот како предавник, друга го слави како херој

(ФОТО) Шпионски трилер во Украина: Една служба го убила преговарачот како предавник, друга го слави како херој

Среде военото уништување, растечката бегалска криза и нови руски закани за Киев, во саботата пристигнаа интригантни вести од Украина за егзекуцијата на Денис Киреев, 44-годишен преговарач кој учествуваше во првата рунда преговори со Русија, одржана…

Read More
Русија го блокираше Фејсбук поради ограничувањата за руските медиуми

Русија го блокираше Фејсбук поради ограничувањата за руските медиуми

Рускиот државен регулатор во комуникацискиот сектор, Роскомнадзор, денеска соопшти дека ја блокирал социјалната мрежа Фејсбук на компанијата Мета, како одговор на ограничувањата за пристап до руските медиуми на оваа платформа. Роскомнадзор прецизираше дека од октомври…

Read More