• 26-07-2021

Australianët të zemëruar me masat kufizuese

ADELAIDE, AUSTRALIA – NOVEMBER 19: A view of Rundle Street east-bound on November 19, 2020 in Adelaide, Australia. Lockdown Restrictions Take Effect In South Australia As Authorities Work To Contain COVID-19 Cluster Outbreak South Australian premier Steven Marshall has announced new lockdown restrictions across the state for the next six days in response to growing new COVID-19 cases in the community. The new restrictions came into effect at 12:01 on Thursday, with all South Australians required to stay home for the next six days and only able to leave home for essential purposes. People cannot leave their homes to exercise and only one person per household can visit a supermarket per day. All schools are closed except for children of essential workers and vulnerable children while childcare will be open only to essential workers. Aged care and residential disability care is in lockdown. Takeaway food outlets, restaurants, bars, cafes, pubs and other food venues are closed and non-essential business and industry will shut down while weddings and funerals will be banned for six days. The use of face masks or face coverings outside the home are encouraged but not mandatory. (Photo by Roy VanDerVegt/Getty Images)

Disa zona të Australisë kanë raportuar një rritje të rasteve me variantin “Delta” të koronavirusit. Me shpërthimet e reja janë zbehur shpresat për një hapje të vendit dhe heqje të kufizimeve.
Uellsi i ri Jugor ka regjistruar 110 raste më shumë se një ditë më parë.

Banorët e saj do të qëndrojnë për shtatë ditë nëpër shtëpi, pas konstatimit te infektimeve të reja.
Zemërimi është duke u rritur në këtë vend rreth strategjisë së izolimit, pasi edhe dy qytetet më të mëdha, Sidnei dhe Melburn ende nuk e kanë të qartë se kur do të hapen.
Prej fillimit të pandemisë, ky vend ka regjistruar më pak se 1,000 viktima me koronavirus.

Mirëpo shpërthimet e reja me variantin Delta, kanë krijuar sfida të reja, duke vënë në pah shkallën e ulët të vaksinimit në këtë vend.

Më shumë se 13 milionë australianë, rreth gjysma e popullsisë , janë në izolim, pas rritjes së kufizimeve, nga përhapja e variantit Delta. Ndërkohë që vetëm 11 % e popullsisë është e vaksinuar.

Klan News

Read Previous

Hungaria vazhdon “luftën” kundër BE, Orban hedh në referenduam ligjin anti-LGBT

Read Next

Franca përsëri del kundër Turqisë

%d bloggers like this: