Breaking News :

nothing found
21-09-2023

36-vjeçari shmang traditën, e merr mbiemrin e gruas

Advertisement

Në Australi 80 për qind e grave ende mbajnë emrin e burrit të tyre kur martohen.Por, të porsamartuarit e dashuruar Jessy Marshall, 32 vjeç dhe Michael Puhle, 36 vjeç, e kundërshtuan këtë prirje të shtunën kur dhëndri nderoi familjen e ngushtë të nuses së tij duke marrë mbiemrin e saj.Çifti u martua të shtunën në një ceremoni si në ëndrra pranë një pylli në Brunswick Heads, NSW , ku një tabelë përshëndeti mysafirët me fjalët: Martesa e Jessica dhe Michael Marshall.
Jessy, e cila është drejtoresha e agjencisë së marrëdhënieve me publikun Hive HQ, tha për Daily Mail Australia se ndihet e bekuar që u martua me një burrë që ishte i gatshëm të merrte rrugën e pazakontë.“Ndihej e veçantë, thjesht më bëri të ndihesha vërtet me fat”, tha ajo. “Michael dhe unë kemi gjithmonë një bisedë shumë të sinqertë dhe të hapur, e cila mendoj se është shumë e veçantë – shumica nuk do të kishin pasur as atë stil bisede.”
Vendimi për marrjen e mbiemrin u mor mbi një tabaka me margarita, ku çifti zbuloi se të dy ndiheshin indiferentë ndaj traditës shekullore.
Në fund, gjithçka erdhi tek familja ‘e madhe’ e Jessy-t, për të cilën ajo thotë se kanë një lidhje të pabesueshme.Për Michael, i cili është themeluesi i Candor Coaching dhe Eight Week Life Hack, një faqe interneti për zhvillim profesional, kishte një thirrje.“Jam mjaftueshëm rehat në vetvete për të bërë atë që dua”, tha ai.Historikisht, marrja e emrit të një burri në martesë u ofronte grave mbrojtje ligjore, veçanërisht në lidhje me legjitimitetin dhe trashëgiminë.Shkalla e burrave australianë që marrin mbiemrin e gruas së tyre nuk gjurmohet, por një studim i vitit 2012 i Universitetit të Teknologjisë Swinburne me 908 prindër zbuloi se 97 për qind e burrave të martuar e mbanin të tyrin./Blic

Advertisement

Read Previous

Mickoski duke aluduar në Gashin: S’jam mbështetës i atyre që politikën e shohin si tregti

Read Next

Melinda feston ditëlindjen, ja sa vjet mbush (Foto)