Кинеска студија открива – „Дали алкохолот може да го намали ризикот од Ковид-19“

Advertisement

Тим кинески научници ја анализираа поврзаноста помеѓу консумирањето различни видови алкохолни пијалоци и ризикот од инфекција со корона.

Експертите од болницата Шенжен Кангнинг спровеле студија на 473.957 испитаници со просечна возраст од 69 години, кои биле регистрирани во базата на податоци на Британската Биобанк. Меѓу нив имало 16.559 заразени од Ковид.

Ги поделија во групи според тоа колку пијат во просек – оние што не пијат, поранешните пијаници и оние што пијат; како и количината на консумирање алкохол – помалку од три пати неделно, повеќе од три пати неделно и никогаш.

За референца, тие ги користеа постојните британски упатства за безбедно пиење алкохолни пијалоци – помалку од 14 единици неделно, при што мала чаша вино се брои како 1,5 единици и кригла пиво како две единици, пренесува RT.

Експертите заклучија дека „црвеното вино, белото вино и шампањот имаат поголема веројатност да го намалат ризикот од Ковида 19“. Сепак, експертите нагласија дека алкохолизмот генерално не е здрав, без оглед на видот на пијалокот што се консумира.

Пиењето црвено вино над или двојно повеќе од упатствата, повременото консумирање црвено вино (1-2 чаши неделно) и високата потрошувачка на бело вино и шампањ може да играат улога во заштитата од круната, се вели во извештајот, додавајќи дека најдобри резултати се добиени кога испитаниците пиеле црвено вино во малку поголем процент од препорачаниот.

Причината што виното е „најефикасно“ веројатно се должи на највисоките концентрации на фенолни соединенија во овој пијалок.

Сепак, тимот на научници имаше лоши вести за љубителите на пиво и јаболковина.

„Конзумирањето пиво и јаболковина го зголемува ризикот од Ковид 19, без оглед на зачестеноста и количината на консумиран пијалок“, се вели во студијата.

Извор: Russia Today / Kurir.rs

Advertisement

Read Previous

СВР Битола со соопштение за пожарот во битолската фабрика за леб

Read Next

Covid 19 / И денеска бројт на новозаразени и починати е голем

%d bloggers like this: